Організація харчування у закладі дошкільної освіти

       Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються в дошкільному закладі. Харчування дітей в ЗДО (ясла-садок) № 2 «Ясочка» здійснюється відповідно вимог ст..35 Закону України «Про дошкільну освіту», Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004р. № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», спільного наказу МОЗ України та МОН України від 01.06.2005 р. №242/239 «Про затвердження порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах», Інструкцією з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України та міністерства охорони здоров’я від 17.04.2006р. № 298/227.

3_1.jpeg
3_4.png

    У закладі дошкільної освіти № 2 «Ясочка» укладені договори на постачання продуктів харчування та продовольчої сировини з такими постачальниками: ФОП «Коваленко» - постачає м’ясні продукти, КОРП «Дрібнооптовий» - постачає всі останні продукти. Об’єм та частота завозу продуктів харчування та продовольчої сировини регулюються в залежності від терміну їх реалізації та кількості дітей і завозяться в заклад на протязі дня. Бракеражною комісією дошкільного навчального закладу здійснюється постійний контроль за постачанням продуктів харчування. Продукти харчування надходять до навчального закладу разом із супровідними документами, які свідчать про їх безпечність, якість, ґатунок, категорію і дату виготовлення. Продукти харчування завозяться відповідно до замовлень. До кожного продукту надається накладна, посвідчення про якість, на м'ясо, яйця, печінку, кури – додається ветеринарна довідка.  

        Безпека і якість продуктів харчування та продовольчої сировини залежить від умов їх зберігання, у тому числі від температури, вологості. Комора на харчоблоці, де зберігаються продукти харчування, мають достатню вентиляцію, суха та з природнім освітленням. Стан овочів при зберіганні контролюється 1-2 рази на тиждень.

       Сестра медична старша Лоза В.А. контролює виконання меню і якість страв, проводить санітарно-просвітницьку роботу серед персоналу та батьків з питань раціонального харчування, особливо в оздоровчий період, дає оцінку ефективності харчування, проводить заняття з персоналом з питань гігієни харчування, профілактики харчових отруєнь і групових гострих кишкових інфекцій.

3_2.jpg

    Шеф - кухар закладу Опара Т.В. відповідає за високоякісне і своєчасне приготування їжі та дотримання технологічних вимог: кулінарна обробка продуктів повинна максимально зберігати харчову цінність, сприяти засвоєнню їжі, надавати їй приємного зовнішнього вигляду, смаку і запаху.

     Завідувач, сестра медична старша, вихователі груп дошкільного закладу проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед батьківської громадськості щодо організації харчування у сім’ї. Домашнє харчування має доповнювати раціон дитячого садка. Питання раціонального харчування дітей включається у тематику батьківських зборів, консультацій для батьків, розглядається на загальних зборах колективу, виробничих нарадах, висвітлюється в інформаційних куточках груп.

      Основними принципами організації харчування в дошкільному закладі є: енергетична цінність раціонів відповідає енерговитратам дітей, збалансованість та максимальна різноманітність раціону, технологічна та кулінарна обробка продуктів і страв, що забезпечує їх смакові якості та зберігає вихідну харчову цінність, забезпечення санітарно-гігієнічних норм (дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв).

     ЗДО № 2 «Ясочка» забезпечує збалансоване харчування дітей для їх нормального росту та розвитку. Протягом тижня страви не повторюються. М'ясо, хліб, молоко, масло, овочі вживаються щодня. При складанні меню сестра медична старша Лоза В.А., шеф-кухар Опара Т.В. дотримуються необхідного набору продуктів та розподілу калорійності протягом дня, враховуються рекомендації щодо вікових норм харчування. Сестра медична старша один раз на місяць проводить підрахунок інгредієнтів і калорійністю їжі  за накопичувальною відомістю.

     Документація з питань організації харчування ведеться відповідно до нормативно-правових вимог.

      Завідувач Ковальчук Л.І. та вихователь-методист Павлюченко Т.М.  приділяє достатню увагу культурі харчування дітей. Столи сервіруються відповідно до методичних вимог, столовий посуд має належний вигляд. Під час харчування педагоги вчать дітей користуватися столовими приборами, серветками, виховують охайність, знайомлять дітей зі стравами, визивають позитивний харчовий рефлекс.

     Завідувач ЗДО № 2 контролює питання організації харчування дітей, які розглядаються на нарадах при завідувачу, загальних зборах колективу, батьківських зборах.  Питання організації харчування дітей в дошкільному закладі, аналіз харчування розглядаються щомісячно на педагогічних годинах, про що свідчать протоколи проведення цих заходів.

       Проте ЗДО не може забезпечити 100% виконання норм харчування у зв’язку з підвищенням цін на продукти харчування.

3_3.png